content top

תזונה שמוגדרת בריאה

הרפואה המודרנית בימינו אמנם מאפשרת לנו אריכות ימים, אך כמו שהמשפט הידוע קובע : לא רק הכמות חשובה אלא גם האיכות! על מנת שנוכל לדאוג לכך שאיכות חיינו תישמר גם ברבות הימים עלינו לשים דגש על תזונה בריאה, כך גם אנו כהורים משמשים דוגמה לתזונה בריאה לילדים.

 

תזונה בריאה ואריכות ימים

 

באוכלוסיה המתגוררת באוקינאווה שביפן נמצא ריכוז גבוה של אנשים בעלי תוחלת חיים ארוכה ובריאה יותר. בגיל מאה הם מנהלים אורח חיים בריא ועצמאי, והם בקושי סובלים ממחלות כרוניות. הבשורה המשמחת היא שעל פי ממצאים לא מדובר בגנטיקה אלא בתזונה בריאה יותר. מהו הסוד? האם זה אומר שיש לאכול אוכל בריא המורכב רובו ככולו מסושי, נודלס ואורז? אז אפשר להירגע ולהניח את מקלות האכילה, דיאטה ותזונה נכונה הן בהישג ידו של כל מי שמשכיל לנהל אורח חיים בריא בהתאם להמלצתם של פרופסורים בתחום של לימודי תזונה.פירות וירקות

 

מזון טבעי לגוף ולנפש

 

אמנם הבריאות מהווה ערך חשוב בעיני רבים, אולם מה אנו באמת עושים כדי לנהל אורח חיים בריא? כאשר אנו מגיעים למסקנה כי תזונה בריאה היא דרך חיים, ושעלינו לכבד את גופנו, מומלץ שניקח לתשומת ליבנו את ההמלצות הבאות. להרבות בשתיית מים, גופנו מורכב רובו מנוזלים ועלינו להקפיד על תחלופת נוזלים סדירה. תזונה טבעית היא חשובה מאין כמותה, אכילת ירקות פירות, אגוזים, שקדים ביחד עם קטניות ודגנים מלאים מספקים לגופנו אנרגיה טבעית ומסייעים לתהליך העיכול. הסיבים התזונתיים והויטמינים שיש במזון הטבעי הופכים אותו לאוכל בריא הגורם לתחושה של שובע ובכך מסייע לדיאטה ותזונה נכונה.

                                       תזונה נכונה מלידה

 

תזונה נכונה לילדחינוך מתחיל עוד מהינקות, ותזונה בריאה לילדים מתחילה עוד בהיותם עובר. נשים בהריון צריכות לשים דגש רב על תזונה בריאה וחשוב לספק לעובר אוכל בריא שיש בו כמות מספקת של חומצה פולית, ברזל וסידן. דיאטה ותזונה נכונה בזמן הריון כוללת אכילת לחמים עשירים בדגנים, ירקות כמו כרוב, ברוקולי, תרד ואספרגוס, דגים כמו סלמון, טונה וסרדינים, מוצרי חלב וכן פירות עשירים בויטמין C יספקו תזונה בריאה וטבעית עבור התינוק. תזונה בריאה לילדים כבר בהריון, תורמת מאוד להתפתחותם התקינה.

תזונה בריאה גם נקבעת על פי המינונים הנכונים של רכיבים תזונתיים, במידה ויש חוסר תזונתי שאינו מסופק מתזונה טבעית מומלץ לנשים בהריון ליטול תוספי תזונה. תינוק בריא יגדל להיות ילד שיעדיף תזונה בריאה יותר ויגדל להיות מבוגר המנהל אורח חיים בריא.

 

חינוך לבריאות

 

כאשר הילד גדל הוא מתחיל לגבש רצונות משל עצמו שאינם בהכרח תואמים לדיאטה ותזונה המומלצת עבורו. תזונה בריאה לילדים מתחילה בהקניית הרגלי אכילה נכונים מגיל צעיר. אלו יעזרו לנו מאוד למצוא את האיזון שבין רצונותיו של הילד לבין תזונה בריאה ועשירה. לא רק האוכל הבריא הוא שחשוב, אלא גם האופן בו אוכלים אותו! כך למשל חשוב להרגיל את הילד לאכול במקום קבוע, ליד שולחן האוכל. נכון שאוכל הוא לא משחק, אך ילדים רבים מפתחים אנטי כלפי אוכל בריא וכחלק מגיבוש האופי שלהם האוכל הופך להיות שדה קרב. במקום לומר לו "אם לא תאכל יבוא שוטר" ניתן לשתף את הילד וללמד אותו אודות תזונה בריאה באמצעות קישוט הצלחת, עשיית פרצוף מהירקות, וכך לנטרל את האנטגוניזם שלו כלפי אוכל בריא. בסופו של דבר בכדי לנהל אורח חיים בריא לנו ולילדינו, אין צורך בלימודי תזונה. חשוב להבין מה אנו אוכלים, לשים דגש על הרגלי האכילה ולזכור כי תזונה בריאה תאפשר לנו ליהנות מאורח חיים ארוך ואיכותי.