content top

לימודי מקצוע הדיאטנית

ספרי לימוד לדיאטניתסוקרטס אמר פעם "כולם אוכלים בשביל לאכול, אני אוכל בשביל לחיות". מדעי התזונה הוא אינו תחום חדש, והמודעות לתזונה נכונה החלה עוד בימיו של סוקרטס. הפילוסופים הגדולים השכילו לקשר בין תזונה נכונה לבין איזון הגוף והיום אחת מתובנות הבסיס בלימודי תזונה הוא ההשפעה הרבה של תזונה נכונה על גוף יציב ובריא.

מדעי התזונה


לימודי תזונה או לימודי דיאטנית, מסמיכים תזונאים ודיאטנים בהתאם לפיקוח משרד הבריאות לעסוק ולייעץ בענייני תזונה. זה נכון שהם יודעים להתאים תפריט דיאטה למי שמעוניין בירידה במשקל, אך לא רק. לימודי דיאטנית כוללים לצד שמירה על משקל והרזיה, הפרעות אכילה, ותזונת ילדים ונשים הרות, לומדים גם מדעי התזונה וחקר מחלות שונות. מדעי התזונה, בהתאם לשמם כוללים ביולוגיה, כימיה ופיזיקה. על התזונאי להכיר היטב את המערכות השונות של הגוף בכדי שידע מהי ההשפעה של מרכיבי תזונה שונים על בריאות האדם והציבור.

 

נפש בריאה בגוף בריא


תזונה טבעית הינה חלק קונקרטי מלימודי דיאטנית עבור מי שבוחר ללמוד מדעי התזונה ולהפוך לתזונאי קליני. במרכז התפיסה של צריכת מזון טבעי נובעת ההבנה כי תזונה משפיעה ולעיתים נובעת ממצב נפשי. המזון המערבי נתפס כמזון מעובד הגורם לרוב המחלות המודרניות. מחקרים שנעשו על ידי משרד הבריאות מצביעים על גורמי התמותה העיקריים בישראל – סרטן, מחלות לב וסכרת. תזונאים קליניים מלווים אנשים המהווים קבוצות סיכון או חולים במחלות ובהתאם לכך מכווינים אותם כיצד אפשר לחזק ולמנוע או לחילופין לתת לגוף כלים להחלים באופן טבעי. לימודי דיאטנית, הינם לימודים המאפשרים לבוגריהם ללוות חולי סוכרת וסרטן ולתת גם את התמיכה הנפשית. כמובן שדיאטן קליני אינו מחליף פסיכולוג מקצועי, אך הגוף הוא ביתו של הנפש.

 

בעיית השמנת יתר בקרב ילדים


נשים בדיכאון אוהבות לאכול או לעשות קניות, נשמע מוכר? לא רק אנו המבוגרים אוכלים מתוך מצב נפשי. בשנים האחרונות נמצא כי תופעת השמנת יתר בקרב ילדים הינה תופעה המרחיבה מימדיה בעולם המערבי, ובקשר ישיר למצב נפשי. לימודי דיאטנית חייבים להיות מאופיינים לא רק במדעי התזונה ובמרכיבי המערכת האנטומית של הגוף, אלא בהבנה כי הסיבה לאכילת יתר של הילד כמו גם של המבוגר הינו מצבו הנפשי. ילד שצוחקים עליו ולא מקבלים אותו בכיתה, יכול למצוא עצמו מתנחם בגלידת שוקולד עשירת קלוריות. כחלק מהליווי של הדיאטן הקליני עליו לתת לילד כלים לשינוי הרגלי אכילה לא נכונים, ניהול אורח חיים בריא יותר, לצד תזונה נכונה ומעניינת, ולסגלו לפעילות גופנית התורמת לחילוף חומרים. התזונאי גם מדריך את ההורים כיצד לתמוך בילד. דיאטן קליני טוב הוא כזה הרגיש מספיק למצבו הנפשי של המטופל.

 

בין דיאטנית קלינית ליועץ תזונה


בעקבות המודעות הרבה הקיימת היום בחברה לתזונה נכונה, לימודי דיאטנית הופכים ללימודים מבוקשים מאוד. לנוכח העובדה שבוגרי לימודי דיאטנית משתלבים בבתי חולים, מרפאות, תעשיות המזון, ואף בענף התיירות. כבכל תחום מקצועי, יש מקצועיים יותר ומקצועיים פחותת ישנם יועצי תזונה רבים שאינם דיאטנים קלינים, ולא למדו שלוש שנות לימודי דיאטנית וכן לא עשו סטאז' המסמיך לעסוק בתחום. חשוב לשים לב ובבואנו להתייעץ בנוגע לתפריט הדיאטה יש לבדוק כי יועץ התזונה עבר את ההכשרה המתאימה. על פי חוק במדינת ישראל מורשים לתת ייעוץ תזונתי רק כאלו שלמדו לימודי דיאטנית וקיבלו הסמכה לכך על ידי משרד הבריאות. הרזיה היא אינה רק גזר ומלפפון, אין להקל בכך ראש, דיאטה נכונה וקבלת הכלים הנכונים חייבים להתבצע על ידי דיאטנית קלינית שלמדה לימודי דיאטנית בהתאם.