content top

דיאטה על בסיס אשכוליות

אשכולית היא פרי בריא במיוחד – דיאטה על בסיס אשכוליות, לעומת זאת, היא קונספט שנוי במחלוקת. ישנן מספר גרסאות של תפריט דיאטה מבוסס אשכוליות, ובאלה הקיצוניות  יש אמנם יתרונות, אבל הן גם עלולות לגבות מהגוף מחיר יקר.

אשכוליות או לא להיות

אשכולית היא פרי הדר. במאה גרם אשכוליות יש 42 קלוריות, שרובן פחמימות (90%), והיא מקור מצוין לוויטמין C רב החשיבות, סיבים תזונתיים, ויטמין A ואשלגן. כל דיאטנית תשמח להמליץ על שילוב אשכוליות בתפריט (אך, כאמור, תפריט דיאטה שמבוסס רובו ככולו על אשכוליות אינו חף מבעיות).

אשכולית היא פרי בריא באופן יוצא דופןבנוסף לוויטמין C שמחזק את המערכת החיסונית (והוא חובה במסגרת כל דיאטה), ולאשלגן (מינרל החיוני לפעילויות שונות של הגוף, ובנוסף נקשר לסידן ושומר עליו שלא יברח מהגוף), יש באשכולית מרכיבים חשובים אחרים שמבטיחים כי כל תפריט דיאטה (מאוזן) הכולל את הפרי הצהוב והגדול יעזור לנו לשמור על בריאותנו: גלוקריט – חומר המונע גידולים סרטניים והנמצא בציפה של האשכולית; לימונאיד – פיטו-כימיקל שמדרבן את הכבד לייצר אנזימים מחטאים המסלקים רעלים מהגוף; וליקופין – עוד פיטו-כימיקל, שתפקידו להילחם ברדיקלים החופשיים המסוכנים (ובכך למנוע היווצרות גידולים סרטניים).

כמו כן נמצא כי לאשכוליות (לאו דווקא במסגרת דיאטה אלא בפני עצמן) יש תרומה חיובית לחיזוק מערכת הראייה, וכן להפחתת הסיכוי להיווצרות אבנים בכליות (בזכות הורדת רמת החומציות בשתן).

דיאטת אשכוליות כדיאטה מהירה

תפריט דיאטה שמבוסס על אשכוליות עם מעט תוספות נחשב דיאטה מהירה, וכרוך בסכנות לא מעטות. מצד אחד, תפריט דיאטה שכזה מבטיח הרזיה דרמטית, אך מצד שני הגוף לא מקבל את כל אבות המזון בכמות הנדרשת.

מיץ אשכוליות הוא חלק מהדיאטהארוחת הבוקר בדיאטה על בסיס אשכוליות כוללת חצי כוס מיץ אשכולית (אדומה או צהובה) או חצי אשכולית, שתי ביצים קשות ושתי פרוסות נקניק או גבינה צהובה. מותר קפה או תה, אך ללא חלב וללא סוכר. בצהריים ניתן לאכול במסגרת דיאטה זו סלט ירקות (מלפפונים, בצל סגול ועגבניות), 100 עד150 גרםעוף או בשר רזה (או דג) – וכמובן חצי אשכולית או מיץ מחצי אשכולית.

ארוחת הערב של תפריט דיאטה זה מורכבת מירקות מבושלים, בשר רזה וחצי אשכולית (או מיץ ממנה). במסגרת תפריט דיאטה קיצוני זה פחמימות מורכבות אסורות לחלוטין, וחשוב מאוד לשתות הרבה מים (כמו בכל דיאטה).

איך לשלב אשכוליות בתפריט דיאטה מאוזן?

בניגוד לסוגי דיאטות רבים שמבטיחים ירידה מהירה במשקל אך עלולים לגרום נזק לגוף, רוב הדיאטניות ממליצות על תפריט דיאטה שכולל את כל אבות המזון במינונים הנכונים, וללא יותר מדי ממתקים, חטיפים ומאכלים רווי שומן (או בשתי מילים, תזונה נכונה) – ולזה להוסיף אשכוליות.

דרך אחת לשלב אשכוליות בדיאטה היא באמצעות מיץ אשכוליות. דרך אחרת היא להוסיף פלחי אשכוליות לסלט ירוק זה או אחר (וכך לתרום לו גם תוספת צבעונית המגוונת אותו וגם חמצמצות נעימה), סלט אורז ואשכוליות גם הוא אפשרות טעימה, וכמובן שאפשר לשלב אשכולית בתפריט דיאטה מאוזן בכך שפשוט תאכלו אותה…

אזהרה חשובה: ישנן תרופות ששילובן עם אשכוליות גורם לבעיות. אם בחרתם להוסיף לתפריט דיאטה אשכוליות, הקפידו לקרוא היטב את ההתוויות של כל תרופה ותרופה.

מחקרים אודות דיאטה על בסיס אשכוליות

הדעות חלוקות בנושא הרזיה בעזרת אשכוליותמחקר שנערך בשנת 2004 חילק נבדקים לשלוש קבוצות: האחת נהנתה מחצי אשכולית בכל ארוחה, השנייה זכתה לכוס מיץ אשכוליות כתוספת לכל ארוחה ואילו בקבוצה השלישית הנבדקים לא שינו שום דבר בתזונתם. בשתי הקבוצות הראשונות נרשמה ירידה של כ-2 ק"גבמשך 12 שבועות, ואילו בקבוצה השלישית לא נמצא שינוי במשקל.

מסקנת החוקרים הייתה כי תפריט דיאטה מאוזן אליו מצרפים אשכוליות הוא דרך נהדרת ליהנות מהרזיה בריאה.