content top

דיאטה שמתאימה לגברים

גברים הגיע הזמן לדיאטהדיאטה לגברים היא דבר נדיר יחסית. אמנם ההבדלים בין גברים לנשים הולכים ומיטשטשים, ובכל זאת עושה רושם שאם תיקלעו לדיון אודות תפריט דיאטה עדיין סביר להניח שזו תהיה שיחת נשים.

הסיבה העיקרית לכך היא שגברים, בעיקר כשהם מתבגרים, מרשים לעצמם לגדל כרס (יש האומרים אפילו "לטפח כרס") בעוד נשים רגישות הרבה יותר לתגובות הסביבה, בפרט לגבי קילוגרמים עודפים, ועל כן נוטות יותר להקפיד על דיאטה.

יחד עם זאת, כל דיאטנית שתשאלו, תסביר לכם שגם לגברים חשוב מאוד להקפיד על משקל תקין – גם כדי לשמור על מראה צעיר וחיוני, גם כדי שהגוף יתפקד כהלכה וגם כדי להימנע ממחלות.

דיאטה לגברים לעומת דיאטה לנשים

לכאורה דיאטה היא דיאטה: אוכלים פחות, מקפידים על פעילות גופנית – ונהנים מהרזיה. אבל דיאטה לגברים שונה מהותית מדיאטה לנשים, שכן ישנם הבדלים פיזיולוגיים בין שני המינים. ראשית, אחוזי השומן בגוף האישה רבים יותר מאלה בגוף הגבר (כ- 20 עד 30 אחוז לעומת 12-20%). שנית, השומן הגברי, שבסופו של דבר מאלץ אותו להישיר מבט אל המראה ולמצוא תפריט דיאטה שיעלים אותו, מתרכז בבטן (או ליתר דיוק בכרס…), ואילו מצבורי השומן בגוף האישה – אלה שמדרבנים אותה לפצוח בדיאטה – שוכנים בירכיים, בישבן ובאזורים אחרים ובאופן כללי הוא יותר מפוזר.

גורם אחר שמשחק לטובת הגברים שהתחילו דיאטה הוא חילוף החומרים המהיר שלהם, שמקל עליהם לרדת במשקל. בנוסף, גברים רבים מבצעים פעילות פיזית משמעותית יותר מזו של הנשים (בהכללה, כמובן. בימינו גברים רבים עובדים מול מחשב ומקסימום קמים מהכיסא כדי לגשת למטבחון) ולכן נקודת המוצא של דיאטה מבחינתם טובה יותר.

דיאטה בעזרת דיאטנית

אמנם גברים רבים מעדיפים את שיטת "עשה זאת בעצמך" בכל תחומי החיים – ויוותרו למשל על GPS כי "הם למדו בצבא איך לנווט בעזרת כוכבים" או יתקנו את המכונית בעצמם למרות שאין להם מושג מהו הקרבורטור ומיהו האלטרנטור.

באופן דומה, גברים רבים יעדיפו להרכיב לעצמם דיאטה מבלי להיוועץ באנשי מקצוע בתחום התזונה – אבל דווקא תפריט דיאטה שתוכנן בעזרת דיאטנית עשוי להיות ההבדל בין הצלחה לכישלון. ראשית, ישנם עשרות סוגי דיאטות בשוק, ולאף אחד מאיתנו אין את הידע הנדרש כדי להבין מה היתרונות ומה החסרונות של כל דיאטה, ואילו סכנות טמונות בדיאטה שאינה מאוזנת או שאינה מתאימה למבנה גופנו ולאורח חיינו.

שנית, העבודה עם דיאטנית יוצרת אצל הגבר מחויבות לתהליך: אם בעבר הוא אכזב את עצמו כשהתחיל דיאטה ופרש ממנה בטרם עת, אבל הצליח – כדרכם של גברים – להכחיש ולהדחיק את האכזבה, הרי שיהיה לו קשה הרבה יותר להתעלם מהאכזבה כשמעורבת בתהליך גם דיאטנית.

דוגמאות לתפריט דיאטה לגברים

ישנם, באופן טבעי, אינספור סוגים של תפריט דיאטה לגברים, וכאמור, על מנת שהדיאטה תהיה אפקטיבית צריך להתאים אותה לכל גבר ספציפית, אבל הנה דוגמה לתפריט דיאטה לגברים שמעוניינים להוריד ממשקלם כמה קילוגרמים עודפים:

ארוחת הבוקר מורכבת ממנת דגני בוקר (של כ- 60 גרם) ולצידה מנת יוגורט או חלב, ארוחת הצהריים מכילה מנת בשר (200-250 גרם של סינטה בקר, הודו או עוף) ולצידה סלט ירוק, כף טחינה וחצי כוס אורז מלא (או פסטה מחיטה מלאה) ובערב אוכלים שקשוקה, סלט ירקות ופרוסת לחם מלא. ארוחות הביניים יכילו 2 פירות, יוגורט רזה ואפשרי גם 2 כדורי גלידה (אם כי כדי שהדיאטה תהיה אכן אפקטיבית, רצוי שכדור הגלידה לא יהיה בגודל של כדורגל…)

חשוב להדגיש כי זהו תפריט דיאטה אחד אפשרי מני רבים, ועל מנת להגיע לתפריט שמשלב תזונה נכונה עם הנאה מאוכל כדאי כאמור לקבוע פגישה אישית עם דיאטנית, שעל סמך הטעמים האהובים עליכם תתאים ביחד אתכם תפריט דיאטה מנצח.