content top

דיאטה בשיטת חרמון

דיאטת חרמון, או בשמה המלא דיאטת חרמון – מן, פותחה ע"י ד"ר רוני חרמון שאליו הצטרף ד"ר אבי מן, וגם לו תרומה בלתי מבוטלת לדיאטה הנקראת על שם שניהם.

בשיטת דיאטה זו, הירידה במשקל מושגת בזכות הפרדה בין חלבונים לפחמימות ודיקור סיני המצמצם את התיאבון. דיאטת חרמון מתוכננת להימשך 12 שבועות, ובכל אחד מהשבועות יש מזון אחד שעליו מבוססת כל התזונה (למשל שבוע דגים, או שבוע גבינות). דיאטה זו מבוצעת תוך פיקוח רפואי הדוק באחת ממרפאות החברה, כשבתום התקופה, אם האדם בוחר בכך, הוא יכול לקבל תפריט להמשך הדיאטה ולשמירה על המשקל החדש שהשיג.

על פי ד"ר חרמון וד"ר מן, במהלך 12 השבועות ייפרד האדם מכ – 20 ק"ג– קצב מהיר מאוד לכל הדעות, אולם השניים מתנגדים להגדרת הדיאטה שלהם כדיאטה מהירה. לטענתם, אין כמעט הגבלה על מה שאוכלים, ובפרט האדם לא מרעיב את עצמו או מגביל את תזונתו לכרוב או מלפפונים בלבד, כך שאין שום סכנה כי ייגרם נזק לגוף. עוד מסבירים ד"ר חרמון וד"ר מן כי בסופו של דבר מקבל האדם את כל אבות המזון הנחוצים לו (גם אם לא בכל שבוע) ועל כן אין חשש מפגיעה במערכות חיוניות בגוף.

תפריט בשיטת חרמון – מן

הרכבת תפריט דיאטה שבועי המבוסס רק על סוג מזון אחד והנמנע לחלוטין ממיני מזונות אחרים אינה מלאכה פשוטה, וגם עמידה בתפריט היא אתגר של ממש למי שבחר בדיאטה זו.

את התפריט קובע הרופא המלווה את הדיאטה ביחד עם האדם, על פי בדיקת מצבו הבריאותי של האדם ותוך ניסיון לאפשר לו כמה שיותר מאכלים אהובים במסגרת הקטגוריה השבועית. שבוע בשר, למשל, יכלול בקר, עוף, הודו או פסטרמה (אבל ללא טיגון!), שבוע גבינות יכלול מגוון רחב של גבינות (אך דלות שומן!), ובכל מקרה חשוב לשתות הרבה (עצה שכמובן כל דיאטנית מספקת ואפילו קבוצות תמיכה ובריאות בפייסבוק כבר הוכיחו לא פעם שהן מועילות לשמירה על המוטיבציה), לא לאכול בחיפזון אלא ליהנות מכל ביס (גם כן קונספט מומלץ באופן כללי לכל דיאטה) ולאכול ירקות רבים ומגוונים (אך ורק טריים או אפויים).

הפרדת פחמימות וחלבונים

חלבונים (שנמצאים בעיקר בחלב ומוצריו, ביצים, קטניות, בשר, דגים וטופו) בונים את השרירים והעצמות, ויש להם חשיבות גם לתפקוד תקין של כדוריות הדם. פחמימות, שיש הרואים בהן אויבות מרות (בעיקר בכל הקשור לדיאטה), מספקות לנו אנרגיה נחוצה לשם ביצוע כל פעילויות היומיום.

ההמלצה להפריד פחמימות מחלבונים מבוססת על ההבנה כי בקיבה ישנם אנזימים מסוימים המפרקים פחמימות ואחרים שתפקידם לפרק חלבונים – ובמקרים מסוימים צירוף פחמימות וחלבונים מקשה על פעולת העיכול. התוצאה: תחושות לא נוחות, פגיעה באפקטיביות של ספיגת המרכיבים התזונתיים שיש בכל מאכל והישארות "פסולת" הגוף (הבאה לידי ביטוי בעלייה במשקל).

ההפרדה בין חלבונים ופחמימות, כך על פי דיאטת חרמון (ודיאטות אחרות המבוססות עליה), מדרבנת את הגוף לשרוף שומנים בקצב מואץ.

יתרונות וחסרונות דיאטת חרמון

האפשרות לאכול כמעט בלי הגבלה (את המזונות המותרים באותו שבוע) היא יתרון אדיר מבחינת מי שמתחיל דיאטה – ויש בה כדי להבטיח התמדה והמשכיות, הנחוצים בכל שינוי תזונתי או שינוי בכלל. גם הפיקוח הרפואי הצמוד מספק רשת ביטחון ואחריות כי לאדם לא ייגרמו נזקים בשל הדיאטה.

מצד שני, מדובר ב – 12 שבועות לא פשוטים ליישום, וחשוב לזכור שישנם רופאים ואנשי מקצוע שטוענים כי הפרדת חלבונים ופחמימות אינה בריאה, גם אם היא מתבצעת לזמן מוגבל. גם העלות הכספית – התשלום למרפאת החברה עבור הייעוץ, הרכבת התפריט, הדיקור והליווי – עלולה להכביד על הדיאטה. יחד עם זאת, האופציה לרדת במשקל במהירות גבוהה יחסית, בלוח זמנים ברור ומוגדר מראש, היא מפתה מאוד.